Довгий час хлопці-меліоратори обходили це місце. Моторошно було бачити на свіжій ріллі людські кістки, розтягнуті плугом під час останньої оранки. Хоча й намагалися хлопці обходити цю страшну знахідку іншою стежкою, та вона все ж не давала їм покою.  Поле це знаходилось десь за кілометр на захід від колишнього хутора Троїцький, і було в 43-ьому – 44-ому полем бою. Сам хутір був стертий війною з лиця землі. А поле після боїв ще довго залишалося небезпечним для всього живого, що забрідало туди… Врешті решт хлопці звернулися до представника Асоціації пошукових загонів Запорізької області в Велико-Білозерському районі Олександра Маковія (пошуковий загін «Рубіж»).  Зібравши розорані кості та провівши ексгумаційні заходи, йому вдалося встановити, що останки належать радянському воїну. Вся печальна спадщина солдата це мундштук для цигарок та купка невідомих паперів (фото 1), що була знайдена на місці правої кишені гімнастерки. Зазвичай, на залишки знайдених паперів завжди покладається надія встановити ім’я знайденої людини.

 

Так, в семидесятих роках (минулого сторіччя) з маленького фрагмента конверта, знайденого в залишках газети, всього з двох рядочків, вдалося встановити ім’я загиблого солдата Пєтра Ліпского з Краснодара.  А в 2014-ому в залишках газети нашим пошуковцем Сергієм Стрижко було виявлено фрагменти військового квитка колишнього прикордонника 17 прикордонного загону НКВД БРСР Повного Федора Івановича з Мар’їнки Донецької області. На жаль, при дослідженні знайдених Олександром паперів, не вдалося знайти якогось документа, що прояснив би ім’я загиблого. Імовірно, газету (фото 2, 4)

 та агітаційну листівку (фото 3, 5, 6)  він використовував для курива.

 Така ж ситуація була і у нас в 2011-ому році. Біля села Трудолюбимівка Михайлівського району було знайдено невідоме санітарне  поховання вісімнадцяти радянських солдат. При одному із загиблих була металева коробочка, наповнена тютюном з акуратно вкладеною сірниковою коробкою (фото 7),

 і все це було прикрито газетою «Сталинградец», що видавалася  в 4-ому гвардійському мехкорпусі (фото 8 9,).

 По стану газети видно, для якої потреби вона була необхідна її власнику, а судячи по портрету        « вєлікава атца всєх народов таваріща Сталіна», можна припустити про відношення загиблого до нього: явно, він не молився на гєнєралісімуса і при нагоді з задоволенням пускав «свєтлий облік важдя» за димом.  Ще одна цікава газета була знайдена в 2015-ому році Валентином Мосіяшем за колишнім хутором Нейдорф (Токмацький район). У нагрудній кишені загиблого солдата разом з сірниками та розкритим індивідуальним пакетом знаходилися напівзотлілі залишки паперів (фото 10).

 І оскільки все його спорядження (фото 11,12): взуття, казанок, фляга, олівець, кишеньковий ножичок, сумка повна патронів до протитанкової рушниці — було з ним, тішила надія, що то і є документи.

 Папери виявилися газетою « Сталинский воин» від 20 серпня 1943-го року (фото 13,14).

Добре, що при житті солдата її у нього  не бачили ні політрук, ні відповідальний енкаведіст. Їм би дуже не сподобалась інформація про «Великую Русскую Освободительную Армию генерал-лейтенанта Власова в союзе с немцами». Або як «…из советских рабов казаки, верные сыны Кубани, Терека и Дона, превращаются в отважных гвардейцев об’единенных сил Новой Европы, в грозу большевизма, непримиримых врагов сатрапа Сталина» (фото 15).

Ото ж ! А то тільки на  УПА та «Галичину» звалюють гріхи за боротьбу з Совєтами, Донскіє казакі теж не полюбляли большевіков.

  В подібній газеті зберігся і військовий квиток Повного Федора Івановича. Невідома газета російською та українською мовою видана на окупованій території. Та з усього непотрібу нацистської пропаганди в ній все ж знайшлася одна цікава публікація про Мелітополь. Виявляється тоді, в 43-ому, мелітопольські підприємства використовували газ з місцевих свердловин (фото 16).

 А чи знає хто, де зараз той газ? Німці попалили?

 Гейченко Ріфат, музей Солдата без вісти зниклого Токмацького районого військово-історичного пошукового товариства «Вотан» Асоціації пошукових загонів Запорізької області. 

0
0
голосів
Рейтинг статті